We wtorek 25 lipca niedaleko stacji Kanamachi w dzielnicy Katsushika nad rzeką Edogawa odbył się wyczekiwany przez cztery lata pokaz fajerwerków. Ostatni raz ten festiwal odbył się w roku 2019.
Odpalono ponad 20000 ognistych kwiatów, co przełożyło się na 70 minut prawie nieustannej kanonady, której świadkami było milion widzów.
Hanabi jako symbol japońskiego lata
Trudno sobie wyobrazić lato w Japonii bez pokazów sztycznych ogni, po japońsku zwanych hanabi 花火 - ogniste kwiaty. Fajerwerki oglądają bohaterowie książek, mang, filmów telewizyjnych i anime. Oczywiście oglądają też całkiem zwyczajni Japończycy.
Hanabi taikai organizowane są głównie przez lokalne stowarzyszenia mieszkańców dzielnicy lub miasteczku. W Tokio wiele dzielnic ma swoje własne pokazy ogni sztucznych. Przygotowanie zajmuje wiele miesięcy, przy współpracy policji, straży pożarnej. Pokaz bardzo często połączony jest z matsuri, w pobliżu oficjalnych miejsc przygotowanychj dla publiczności znajduąją się stragany z jedzeniem i piciem. Tak jest często, ale zdarzają się wyjątki, jak kilka lat temu, gdy pokazy były organizowane cotygodniowe pokazy na Odaibie, które nie były związane z żadnym konkretnym wydarzeniem.
W ciągu lata organizowane są dziesiątki, jeśli nie setki, różnych festiwali hanabi w Japonii. Duże miasta, jak Tokio, Kioto, Osaka, Sendai czy Hiroshima, organizują własne imponujące hanabi taikai, które przyciągają tłumy widzów. Oprócz tego, wiele mniejszych miasteczek i miejscowości również organizuje swoje własne, lokalne festiwale fajerwerków.
Nie mam możliwości uczestniczenia we wszystkich pokazach hanabi, postaram się w Japońskim Brulioniku zrelacjonować te, które będę mógł.
Rozważ kliknięcie na przycisk “Zaprenumeruj” lub podzielenie się artykułem w swoich social mediach. Nic nie kosztuje, a pozwoli mi poczuć, że włożony w opracowanie artykułu wysiłek został doceniony.
Tłumy, tłumy
Japończycy tak kochają swoje letnie pokazy ogni, że gdy w wyniku pandemii wszystkie odwołano, zapanowała niemal żałoba narodowa, a gdy pandemia stała się wspomnieniem, Japonia sprawia wrażenie jakby chciała pod tym względem nadrobić zaległości.
Pierwsze popandemiczne pokazy odbyły się w zeszłym roku, tak jak pokazy z okazji święta Tanabata w Sendai oraz Ishinomaki. W 2022 większość pokazów nadal była odwołana. Wygląda na to, że ten rok będzie inny, do kalendarza wracają cykliczne imprezy, które przyciągają prawdziwe tłumy ludzi, zarówno Japończyków jak i turystów.
Mimo iż pokaz fajerwerków nad rzeką Edogawa odbył się w środku tygodnia, we wtorkowy wieczór, na miejsce przybyły nieprzebrane rzesze. Doniesienia medialne mówią nawet o milionie widzów.
Dało się to odczuć zwłaszcza na znajdującej się najbliżej miejsca pokazu stacji Kanamachi. Opuszczenie peronu było bardzo trudne, trzeba było czekać w kolejce do schodów nawet 10 minut.

Brzegi rzek są bardzo dobrym miejscem na takie wydarzenia. Mimo ogromnych tłumów z reguły bardzo łatwo jest znaleźć miejsce o bardzo dobrej widoczności także poza oficjalnym terenem dla publiczności. Czasem nawet lepiej oglądać pokaz z pewnego oddalenia.
Galeria
Poniżej galeria zdjęć z pokazu. Zapraszam do oglądania.









Inne hanabi
W tym tygodniu odbyło się więcej pokazów ogni. Jako że nie mogłem uczestniczyć osobiście, zamieszczę tu linki do kilku relacji dostępnych w sieci. Nie jest to oczywiście wyczerpująca lista, jeśli wiesz o jakimś odbywającym się w tym tygodniu pokazie daj znać w komentarzu.
Mie https://twitter.com/haruhara_kun/status/1683038357310537728
Adachi-ku 22.07.2023 https://twitter.com/onotch_x/status/1683043419030188032
Osaka https://twitter.com/KenKenPhoto/status/1683825922141745152
Fukui https://twitter.com/Ryogo_Urata/status/1683046795440537600
Katsushika (葛飾区)
Katsushika-ku to jedna z 23 dzielnic w Tokio, Japonia. Znana ze swojego uroku i bogatej historii, ta dzielnica oferuje mieszkańcom i turystom różnorodne atrakcje. Położona na wschodnich obrzeżach miasta pomiędzy rzekami Arakawa i Edogawa, Katsushika-ku charakteryzuje się zróżnicowanym charaktwerem.
Tereny wzdłuż brzegów rzek są popularnym miejscem spotkań, spacerów i rekreacji dla mieszkańców, zwłaszcza podczas gorących letnich dni. Nad brzegami organizowane są różne wydarzenia, w tym pokazy fajerwerków.
W dzielnicy Katsushika znajduje się Kameari znane z anime “Oto jest posterunek policji przed parkiem Kameari w dzielnicy Katsushika” こちらは葛飾区亀有公園前派出所. Tak, ten długi tytuł to nie pomyłka, jak pierwszy raz usłyszałem, też myślałem, że ze mnie żartują.
Oprócz Kameari znajduje się Shibamata, miejsce urodzin i powrotów obwoźnego sprzedawcy Kurumizawa Torajiro 蔵之介 寅次郎, znanego jako Tora-san, bohatera filmów “Mężczyźni mają przechlapane”(tłumaczenie własne neoficjalne) “Otoko ha tsurai yo” 男はつらいよ.
Oba te miejsca jak też i seriale zasługują na własne artykuły.