środa, 30 marca 2022

Ta ostatnia niedziela w Venus Fort


Venus Port na wyspie Odaiba w Tokio był jedną z atrakcji przyciągających zarówno mieszkańców Tokio jak też turystów. Był, ponieważ w niedzielę o godzinie 17:30 zamknięto jego podwoje na zawsze.

Odłączenie aparatu o danej godzinie jest przykładem obsesji Japonii na temat czasu

Wiszący na ścianie telefon publiczny został odłączony od sieci dokładnie o 17:30, co można potraktować jako symboliczne zgaszenie światła. Jeszcze chwilę potem po korytarzach Venus Port błąkały się rzesze ludzi, pragnących zrobić sobie "to ostatnie zdjęcie", poganiane przez obsługę nawołującą "proszę kierować się do wyjścia". Do ostatniej chwili trwały ostatnie wyprzedaże.

Droga do Church Plaża już jest zamknięta
Ostatnie wyprzedaże

O godzinie 18:30 na scenie Venus Port odbyło się impreza pożegnalna dla klientów. Program artystyczny, rozczulające wspomnienia pracowników. Z takimi imprezami nie do końca wiadomo, czy mają być wesołe czy smutne. 
Cóż to było za miejsce, Venus Fort? Skupione w jednym miejscu luksusowe sklepy, butiki, zwyczajne sklepy, restauracje, w tym takie bardziej wykwintne, a także niesamowity wystrój wnętrza na piętrze, sprawiający wrażenie miasteczka we Włoszech z tworzyły naprawdę dziwną ale przyjemną mieszankę. Trudno powiedzieć, czy to kicz, czy rewelacja, ale miejsce to oferowało niepowtarzalny klimat.

Fountain Plaza

Wielu odwiedzających robiło "to ostatnie" zdjęcie, czasem selfie, a czasem po prostu zdjęcie pupila.Kopuła nad Fountain Plaza

Venus Port w ten sposób dołączył do coraz dłuższej listy lokacji, które w ostatnim czasie na zawsze zniknęły z mapy Tokio. Niektórzy mogą podejrzewać wpływ epidemii, ale będą w błędzie.


Szczęki prawdy, popularne miejsce do robienia selfie.

Problemem Venus Fort, tak jak też zamkniętego w zeszłym roku Oedo Onsen Monogatari, były sprawy kontraktowe. Właściciel terenu stawiał warunki nie do zaakceptowania dla biznesu, który te miejsca wykorzystywał. Przede wszystkim kwestią sporną były termin dzierżawy. W przypadku onsenu właściciel nie chciał się zgodzić na proponowane przez operatora 20 lat. Z kolei z punktu widzenia operatora okres krótszy nie umożliwiał zwrotu koniecznych inwestycji. W tej sytuacji doszło do zamknięcia onsenu. W przypadku Venus Fort nie znam tak konkretnego powodu, lecz mniema, że było bardzo podobnie.

W efekcie liczba atrakcji na Odaibie znacznie się zmniejszyła. A to nie koniec. Będące po sąsiedzku Wielkie Koło zostanie zamknięte w sierpniu tego roku.

Tylko do sierpnia 2022


Fountain Plaza i Church Plaza to najbardziej klimatyczne miejsca w Venus Fort


Pseudorenesansowe figury podtrzymujące fontannę


Deptak pod sztucznym niebem. Hit czy kicz?

Fountain Plaza
Tak oto historia Venus Fort dobiegła końca


1 komentarz: