poniedziałek, 14 września 2020

Przygotowując 99. Comiket. Maj 2021?

 
Centrum konferencyjne Yokohama Pacific ostatnio często jest puste. O czymś świadczy, że w niedzielę  większość budynków jest zamknięta. Tylko w halach A i G coś się dzieje. W hali A odbywały się jakieś targi mebli.

Hale G posłużyły za miejsce spotkania ludzi, którzy pomimo wszystko chcą przygotować 99. Comic Market. Już wiadomo, że nie 99. Comiket nie będzie zimowym Comiketem. Obok ograniczeń związanych ze stanem ciągle nieopanowanej epidemii, do powodów tego należą ograniczenia związane z przebudową niektórych obiektów na potrzeby Olimpiady, także przełożonej na przyszły rok, oraz kalendarz, który praktycznie uniemożliwia zorganizowanie imprezy czterodniowej, co zrobiono w ubiegłym roku.

Rok 2020 nie był dobrym rokiem dla miłośników mangi i anime. 98. Comiket odbył się tylko w sieci. AnimeJapan zostało odwołane. Premierę najnowszego filmu o Conanie przeniesiono na kwiecień 2021. Czasopismo Dengeki Bunko upadło, tak jak w Polsce upadł Magazyn Kawaii.

Pozostaje mieć nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy.  Mimo wielu przeciwności, ciągle są ludzie, którzy wierzą, że sporo można zrobić dla kultury otaku. Na pewno wierzą w to ci, którzy 12 września wypełnili korytarze pustego budynku konferencyjnego, aby rozpocząć przygotowania do Comiketu, który miałbyć tegorocznym, a stał się przyszłorocznym.

Nie było łatwo. Uczestnicy konferencji musieli się zgodzić na zainstalowanie specjalnej aplikacji, dzięki której można śledzić kontakty w sytuacji, gdy ktoś zostanie złapany na przenoszeniu wirusa.  Wszyscy musieli mieć maski. Przed wejściem na salę wszystkim zmierzono temperaturę.

Za to warunki podczas konferencji były wręcz komfortowe. Nie przypominam sobie drugiej takiej konferencji, której uczestnicy mieliby do dyspozycji tyle przestrzeni osobistej wokół siebie.  Każdy dostał do dyspozycji półtora metra biurka - coś zupełnie niespotykanego. 

Ostateczna decyzja o tym, czy w maju 2021 roku Comiket się odbędzie, będzie podjęta dopiero w grudniu. Comic Martet Preparation Committee Conference


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz