sobota, 14 grudnia 2019

令 wybrany Znakiem Roku 2019


W ubiegły wtorek Japońska Fundacja Testowania Znajomości Kanji* - (Japan Kanji Aptitude Testing Foundation 日本漢字能力検定協会  Nihon Kanji Nōryoku Kentei Kyōkai ) ogłosiła, że znak 令 [rei] został wybrany Kanji Roku 2019.

Ten stosunkowo rzadko używany znak stał się popularny w momencie ogłoszenia nazwy nowej Ery w japońskim kalendarzu.  令和 czywane "reiwa" rozpoczęła się 1 maja 2019.  Poprzednia era, 平成 Heisei, zakończyła się z powodu abdykacji Cesarza Akihito.

Nazwa ery została wybrana na podstawie Man'yoshu 万葉集, czyli "Zbioru dziesięciu tysięcy liści". Man'yoshu jest najstarszym zbiorem poezji w języku japońskim. Najmłodszy wiersz w tym zbiorze datowany jest na 795 AD, ale w zbiorze się wiersze które pochodzą z początku VII w.

Wiersz, z którego zaczerpnięta została nazwa nowej ery

初春しよしゆんの月れいげつにして、気淑きよく風やはらぎ、
梅は鏡前きやうぜんの粉こを披ひらき、蘭らんは珮後はいごの香かうを薫かをらす。

"‘In this auspicious month of early spring, the weather is fine and the wind gentle. The plum blossoms open like powder before a mirror while the orchids give off the sweet scent of a sachet." (みんなで学ぶNHK語学フレーズ - https://gogakuru.com/mypage_350888/diary/2019-04/15.html)

"Z początkiem wiosny, gdy nastaje pomyślny miesiąc, powietrze jest świeże, wiatr delikatny, śliwa jak przed lustrem nakładanie pudru, orchidea jak zapach rozpylany." (businessinsider.pl - https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/reiwa-nazwa-nowej-ery-panowania-cesarza-w-japonii/3hmvlcn)

Pierwszy rok zapisujemy nie jak można by się spodziewać 一年 ichinen, ale 元年 gannen. Obecnie mamy więc 令和元年 [reiwa gannen]

Jak Japonia świętowała rozpoczęcie nowej Ery można zobaczyć na poniższym a także w fotoreportażu opublikowanym na flickr.


Last Moments of Heisei, Welcome Reiwa

* Polskiej oficjalnej nazwy chyba nie ma, zacytowałem więc japońską i angielską.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz